NOVINKY
KONTAKTY
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Úvod » Články | Rámování » Kolik stojí rámování » Jak rámovat rozumně
Většina rámů, pokud nemluvíme o rámech na plátna (to je samostatná kapitola) by měli mít paspartu.
Pasparta má několik funkcí
1) Ochranná – pasparta je mezi sklem a obrázkem, je silná zhruba 1,5mm (mluvím o paspartě, nikoliv o prostřiženém papíru, kterou za paspartu občas někdo označuje). Obrázek se tedy na sklo nepřilepí, což se v čase může stát.
2) Schová některé místa, poškození, zarovná okraje a vystředí obrázek do rámu tak, aby vypadal dobře. Když dáte například fotku do rámu, berte v úvahu, že 0,5 cm z každé strany zmizí. Často není obrázek dobře na středu, nebo opticky vyvážený, i k tomu nám pomůže pasparta
3) Dá obrázku vzdušnost a prostor. Rám, vystupuje nad úroveň skla, minimálně několik mm, ale i třeba pár cm. Rám pak na obrázek „vrhá stín“ kraje obrázku (fotky) nejsou dobře vidět. To je samozřejmě jen pocitové a špatně se to popisuje, chce to vyzkoušet. Ze zkušenosti ale mohu říct, že například pokud k obrázku A4 přidáme paspartu 4-5 cm širokou (dole např. 6-6,5 cm – vypadá to lépe (viz encyklopedie pasparty)) bude vypadat výrazně lépe.
Až na výjimky by na rámech formátu A4 již měl být rám široký například 2cm. Možná o tom nejste přesvědčeni, ale vyzkoušejte si to, za to nic nedáte. Tím že kolem obrázku snad bude ta pasparta. Již bude obrázek velký zhruba 29 * 40. Pokud se vám to nezdá, zkuste alespoň něco trošku na úrovni a nevybírejte ty nejobyčejnější rámy.
Chybu neuděláte. Alespoň pokud váš rámař používá kvalitní sklo a né nějaké „dovozové“, ve kterém jsou vady již od výrobce skla.
Totéž platí u plexi. Obecně pojmem plexi nazývám 2mm silný galerijní extrudovaný akrylát, který je velmi pevný, extrémně tvrdý a má UV absorpci 95-100% (záleží zda jde o čiré, nebo antireflexní) Plexi, které se používá v Euroclipech je vyrobeno z materiálu PET (stejné jako lahve na vodu. Tento materiál je nesrovnatelně horší.)
Výhody:
Nevýhody
(myslím tedy ten galerijní akrylát, které používáme a které prodáváme dalším asi 350 rámařům po celé České Republice)
Výhody:
Nevýhody:
Obecná představa je, že antireflexní je lepší. Vše má ale své pro a proti.
Antireflexní povrch způsobí menší odraz světla od obrázku, na obrázek se tedy můžete dívat i ze strany a obrázek se méně leskne, to je vhodné především tam, kde světlo svítí přímo na obrázek (zde pozor, světlo způsobí blednutí obrázku a právě zde je vhodné galerijní plexi s UV ochranou)
Antireflexní povrch se dělá leptáním, nebo jiným narušováním povrchu skla či plexi. Povrch není hladký, ale hrubí a právě to odráží světlo do všech stran.
Tato vlastnost je ale i největší slabinou. Antireflexní povrch lehce rozmazává a maličko mění barvy. Ačkoliv většina lidí si toho nevšimne, pokud například dáte na lesklý obrázek červeného Ferrary paspartu a pak antireflexní sklo či plexi, na barvách se to lehce projeví. Přičemž sklo má daleko hrubší strukturu než plexi.
Antireflexní povrch tedy doporučujeme tam, kde se obrázky více lesknou, pokud jde o nějaké grafiky, barevné obrázky či jiné fotky, ale né tam, kde jsou vyloženě ostré barvy.
Jediná výjimka je antireflexní muzeální sklo Mirogard Plus (které máme samozřejmě také v sortimentu). Krom UV protekce je antireflexní povrch dělán jinak. Na sklo je napařen kov, který odráží odlesky. Sklo je prakticky neviditelné a to, i když je například 3cm před obrázkem. Pokud by na stejném místě bylo antireflexní sklo či plexi, byl by obrázek pod bílou mléčnou vrstvou.
Ačkoliv se zdá že podklad (tedy zadní strana rámu) není důležitý, opak je pravdou. Podklad na kterém leží obrázek má několik funkcí:
1) Je samozřejmě vidět zezadu, když si obrázek prohlížíte
2) Ta důležitější, kdyby na rámu nebyl, obrázek by se prohýbal. Čím pevnější tedy podklad je, tím lépe je obrázek přimáčknutý na skle, tedy i rovnější.
Místo klasické podkladové lepenky si tedy můžete vybrat například pětivrstvou vlnitou lepenku s mikrovlnou, kterou prodáváme našim velkoobchodním zákazníkům pod kódem „VL5“ Ta dobře vypadá zezadu (je krémová) a zároveň je poměrně pevná. Na větší rámy je pak řada dalších vhodných materiálů jako S-board, Eco-board atd…
V každém případě pokud má vypadat obraz dobře, není možné ho vybrat skrz internet, ale přijít na nějakou prodejnu, k rámařovi, který má zájem, aby obrazy vypadaly dobře, zákazník se vracel a doporučoval svým známým. Né tedy k rámařovi, který rovnou všechno zarámuje do rámu, co se mu nejlépe zpracovává, nebo jak často rámaři říkají, „nechám zákazníka, aby si sám vybral“.
Je třeba vyzkoušet desítky vzorku, které se přikládají k obrazu, prodavač by s vámi měl konzultovat umístění obrazu, vaše přání, vkus, styl, cenovou představu atd. Především by ale měl navrhnout rám, paspartu a další materiály takové, aby se perfektně hodily k obrazu, abyste z obrazu měli 2x takovou radost než máte teď. Tedy obraz který se vám neokouká ani za 10 let. I z obyčejného kalendáře se pak stává obraz, který se s vámi bude stěhovat, nikoliv spotřební zboží, které za 2 roky vyhodíte při malování.