Novinky
19.07.2018
19.07.2018 | Výrazné rozšíření sortimentu a rámů na míru
  Konečně se nám podařilo spustit na webu nový konfigurátor rámů na obrazy – nemusíte tedy již hledat rám pro váš obrázek, ale sestavit si ho přesně ... číst celé
07.12.2018
07.12.2018 | Otevírací doba Vánoce 2018
  Otevírací doba Vánoce 2018 Otevírací doba Vánoce 2018   sobota 1.12.   9.00 - 12.30 / 13.00 - 16.00 neděle 2.12.   9.00 - 12.30 ... číst celé
03.01.2019
03.02.2019 | Dostupnost zboží
    Předpokládané vyřízení vaší objednávky  prosím berte s rezervou   Aktualizace 03.01.2019   služba / produkt / kategorie Pod Žvahov... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Dotaz

Dobrý den, máme 2 obrázky z kalendáře s motivy, které se nám velmi líbí a chtěli bychom je použít k výzdobě bytu. Údajně existuje metoda, kterou je lze upravit tak, aby vypadaly jako namalovaný originál. Jedná se o metodu nažehlování? Děkuji. Irena

Dobrý den, nažehlit kalendář například na plátno je možné, nicméně to pak nevypadá o moc lépe. Aby to vypadalo jako malba, je třeba obrázek pomalovat speciálním gelem, který na něm udělá strukturu. V zásadě se kalendář přemaluje.
Druhá, levnější varianta, je obrázek nascanovat a vytisknout na plátno. Obrázek má pak strukturu plátna. Sice nemá takovou hloubku jako v první variantě, ale i tak je vidět, že jde o plátno, zatímco nalepený plakát je stále absolutně bez struktury.
Cena první varianty je cca 2x až 3x vyšší, něž té druhé.
Hezký den

Dotaz

Dobrý den, dostali jsme obraz, který byl dlouho ve vlhkém prostředí a teď se nám na něm udělala plíseň. Existuje něco, čím by se to dalo odstranit? Předem moc děkuji za odpověď. p.S

Dobrý den. Váš problém je samozřejmě řešitelný. Bylo by ale dobré vidět alespoň fotku dané věci a podle toho určit jde-li o reprodukci nebo vážnou archiválii. V případě vážné věci bych spíše doporučil restaurátora papíru, který by věc odkyselil a následně nakonzervoval. Budete-li mít o takovou práci zájem, mohu se zeptat a případně Vám dát kontakt.
 
Půjde-li o běžnou věc a chcete-li si to udělat sami, ometl bych plíseň štětečkem a napustil ajatinovou tinkturou, která se v těchto případech používá a je normálně dostupná v lékárnách.
Tou by se rám po vyčištění nastříkal rozprašovačem na květiny (pozor, je nažloutlá a čirá). Použil bych tak 3% roztok. To by mělo zajistit fungicidní prevenci, před dalším šířením plísně. Je to ale nepříliš odborný zásah a dokud se neposoudí konkrétní stav napadení, druh papíru, druh barev (aby se nerozpily), je to i poměrně riskantní a nemohu za výsledek ručit. Je to na Vás.
 
Následně by bylo zřejmě třeba vyměnit zadní podklad (možná nekyselý) a zauvažovat o použití muzeálního skla.
 
Hezký den
 

Dotaz

Dobrý den, dostali jsme po babičce starý obraz s krásným pozlaceným dřevěným rámem, cca 100 let starý. Obraz byl na vyhození, ale rám je zachovalý. Chtěli bychom ho něčím impregnovat, nebo obnovit zlatý nátěr. Můžete nám prosím poradit čím a jak ho obnovit? Máme představu o transparentním napouštědlu proti červotočům, nicméně by neměl být mastný, jelikož bude viset na tapetované zdi. Děkujme za Váš čas a odbornou radu. M. K.

Dobrý den, spolehlivý a poměrně šetrný prostředek na ochranu před červotočem je Lignofix. Existuje několik druhů a proto je třeba nechat si poradit v dobré drogerii. Oprava pozlacení je složitější, jedná-li se o pravé zlato je rozhodně lepší obrátit se na pozlacovače. Jde-li o jiné druhy náhražek zlacení, vydalo by to na celý článek.

Obecně je ale třeba postupovat velmi opatrně, vše je třeba zkoušet někde na kraji, voda a vše s obsahem vody, zvyšuje riziko poškození. Je třeba zjistit, co je špína a co patina. Často používané babské recepty jako čistit obraz cibulí atd., které proběhly televizí jsou vyloženě nevhodné – cibule obraz vyčistí, ale po určitě době totéž místo ztmavne.

Pokud byste chtěli obraz zrestaurovat, pošlete nám obrázek.

Hezký den

 

Dotaz

Dobrý den, dostal jsem darem obraz - olej, který má 4cm vysoký rám. Plátno je natažené přes okraje dozadu a boky jsou barevné, také namalované. Rámují se takové obrazy a nebo je to otázkou pouze vkusu. Děkuji za radu J.H

Dobry den,

V současné době je „módní“ takováto plátna nerámovat. Nicméně velmi to pramení i z toho, že nerámovat obrazy je levnější, nebo zákazník neví, jak by obraz zarámoval.

Samozřejmě se zarámovat dají. Buď do takzvaných elek, (lišta ve tvaru L) do které se rám vloží, nebo klasicky. Velmi tedy, jak jste sám uvedl, záleží na vkusu.

Já osobně jsem viděl jen pár obrazů, ke kterým se rám skutečně nehodil. Byly to originály od Dominika Mareše na asi 7cm vysokých blindrámech, které vypadaly bezchybně. Poměrně dlouho jsem přemýšlel, jak bych obrazy zarámoval, ale i to největší "elko" by bylo malé a klasické rámování by schovalo pomalované plastické boky, které byli výjimečné (běžná výška blindrámu je 2cm, za vysokou se považuje cca 4cm, 7cm v Čechách není vůbec běžné a to obrazy odlišovalo).

Pokud budete chtít, zastavte se u nás a určitě vám poradíme. Na základě ceny v kombinaci se vzhledem se pak můžete rozhodnout.

Hezký den

 

Dotaz

Dobrý den, rád bych zarámoval malbu na hedvábí, rozměry cca 80x80cm. Můžete mi poradit, co a jak? Případně, zda můžu s plátnem přijít i do velkoskladu na Hlubočepích nebo musím na prodejnu? Děkuji. p. K.

Dobrý den, můžete přijít i do velkoskladu, je tady i prodejna.

Zarámovat to lze mnoha způsoby, záleží na vaší představě, ceně hedvábí (obrazu), ceně. Většina hedvábí se nedá napnout na blindrám, neboť je tak jemné, že se začne protrhávat.

Jedna z nejjednodušších možností je napnout ho na nějakou desku, jako třeba MDF, kartón, pěnovou desku a zarámovat.

Pokud si přejete aby byly vidět hezky i okraje hedvábí, dá se položit na nějakou například barevnou, nebo černou paspartu, jemně přichytit speciálními úchytkami, které mají jen pár mm, podobně jako výšivky, kolem nechat například 7cm barevný okraj a pak zarámovat.

Další, složitější variantou je, že se předchozí varianta vloží do takzvané "kazetky." Tedy, že sklo neleží přímo na hedvábí, ale je například 2 cm před ním.

Pak se dá postupovat ještě dále. Například se použije muzeální sklo, nebo se místo barevné pasparty a zadní desky použije sklo, tudíž je kolem hedvábí průhled – je tedy vidět zeď.

Pokud to k nám máte blízko, zastavte se. Ukážeme vám možnosti, vyslechneme si vaši představu a cenové možnosti a následně se třeba pro některou z variant rozhodnete.

Co se týká ceny, jednoduchá lišta + napnuté hedvábí na desku by se mohlo pohybovat kolem 1300Kč, nicméně je pravda, že pokud vám tady ukážeme variantu za 1300Kč a třeba 2000Kč, určitě se vám bude daleko více líbit ta dražší.

Hezký den

Dotaz

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se při rámování obrazu, kresleného uhlem, používá nějaká ochranná folie, aby se např. nezašpinilo sklo. Děkuji za odpověď. p. Patrik.

Dobrý den, uhel, nebo pastel je třeba zafixovat, nejlepší je na to použít originální fixativ na pastel. Cenově se pohybuje kolem 170 až 200Kč. Někdo používá i lak na vlasy, zde je ale riziko že lak změní barvy. Především u pastelu.

Je třeba aplikovat přibližně 5–7 slabých vrstev a zkoušet, jestli přestal pastel pouštět. Případně pokud budete obraz rámovat, každý dobrý rámař by měl obraz zafixovat. Pokud by to neudělal, postupem času by se část uhlu přilepila na sklo a obrázek se zničil.

Hezký den

Dotaz

Dobrý den, potřebovala bych zarámovat plakát o rozměrech cca 245x60cm. Teď ho mám na doma vyrobeném lištovém rámu pod jakousi folií podobnou laminu, která zažloutla. Mohli byste něco takového profesionálně obnovit? Chtěla bych pokud možno něco lehkého, nikoliv sklo. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, určitě to možné je, místo skla je možné dát před obrázek plexi. Existují dvě možnosti:

PET – nejlevnější verze plexiskla, v zásadě ji nepoužíváme a velmi pravděpodobně by se stejně vlnilo, také záleží zda je obraz na výšku, nebo šířku. Je asi 1,4 mm silné, jedná se o materiál podobný plastovým lahvím na vodu, je poměrně měkký, tudíž může docházet k poškrábání. Podobné plexi se používá i na běžných euroclipech a především na již hotových rámech kupovaných v obchodech.

Nesrovnatelně kvalitnější plexi (akrylát) je "PLEXI čiré," galerijní. Jedná se o 2 mm silný extrudovaný akrylát, který má UV protekci 95% v čiré variantě, nebo 100% v matné. Parametry tedy téměř odpovídají muzeálnímu sklu, které stojí více než 10x více. Toto plexi by stálo na váš obrázek zhruba 1800Kč s DPH. S lištou například 1756 (viz záložka lišty) 2362Kč s DPH.

Pokud by to bylo drahé, je možné plakát nalepit, nicméně je skutečně poměrně velký, cena nebude výrazně nižší a kvalitativně to nebude úplně ono.

Hezký den

Dotaz

Dobrý den, děkuji za odpověď. Znamená to, že se můžu s tím obrázkem za vámi vypravit? A kam? p. Eva

Dobrý den, určitě můžete, pokud máte auto, nejideálnější je to v Hlubočepích – zde se vše vyrábí (Pod Žvahovem 463/21b v areálu školy), ale můžete si vybrat kteroukoliv z našich prodejen. Podívejte se do kontaktů na www.dantik.cz určitě si vyberete.

Hezký den, Lukáš Česal

Dotaz

Dobrý den rozbil jsem sklo na obrázku, koupil nové a teď potřebuji paspartovací pásku, abych přilepil paspartu zpět. Kde takovou pásku mohu sehnat? Prosím dejte mi vědět a děkuji. Ta stará byla asi 30mm a koupím celou dávku. Barva bílá, nebo jakákoliv od žluté do hnědé a všechno mezi. Děkuji pan Miloš

Dobrý den, jestli chápu správně tak jste měl něco, čemu se říká "komplet" zadní karton, na něm obrázek, pasparta a lemovka – "něco jako kobercová páska". Ve skutečnosti je to obyčejné plátno, nebo nějaká tkanina nařezaná na potřebné proužky. Sklo se očistí, pak se na něj nalepí lepidlem papír, asi 5mm od kraje, který se přehne zezadu a drží celý komplet pohromadě. Na něj se pak lepí plátno. Můžeme Vám nějaké proužky poslat, ale upřímně řečeno, jedná se o poměrně pracnou techniku, pokud to má být hezky čistě upravené.
Hezký den
 
Děkuji mnohokrát za odpověď. Měl jste asi pravdu, že se to musí nařezat. Myslel jsem, že existuje paspartovací páska, která je na jedné straně lepící a přidá se tam. Když je to tak složité, tak budu muset změnit postup. Děkuji ještě jednou a jsem s pozdravem p. Miloš
 
Dobrý den, je to poměrně složité, profesionálům to trvá tak 30-45 minut. Celkově to pak často vyjde i dráž, než jednoduchý rámeček, který většinou vypadá i lépe. Toto se hodí na některé staré věci, ale i rám se dá vybrat hezký.
 
Hezký den
 

DANTIK, s.r.o. / Praha 5 / telefon: +420 251 682 118 / e-mail: dantik@dantik.cz / IČ: 63075652

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.