Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

sk

NOVINKY

arr319.07.2018 | Výrazné rozšíření sortimentu a rámů na míru  Konečně se nám podařilo spustit na webu nový konfigurátor rámů na obrazy – nemusíte tedy již... arr323.03.2018 | Hledáme nové posily do našeho týmu  Potřebujeme posílit administrativu, sklad a expedici zakázek, truhlárnu i rámárnu. Pokud hledáte...

KONTAKTY

DANTIK, s.r.o.
Pod Žvahovem 463/21b
Praha 5, 15400
tel: +420 251 682 118
dantik@dantik.cz
-------------------------------------------
stav objednávek | 251 682 118

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Naše cena 92,00 Kč
Naše cena 4,00 Kč
Naše cena 5,00 Kč

Koncovky na lankách

 

Historicky (pokud nepočítáme systém s jezdcem, který se nedá ze závěsného systému vyndat kdykoliv a je třeba sundat všechny obrazy, abyste mohli lanko z prostředka sundat) byla lanka s koncovkou Cobra. Koncovka Cobra byla celkem průlomové řešení, neboť právě umožnovala lanko vyndat i z prostředku systému. Od Cobry k Twistu ale uběhlo mnoho let.

Koncovka Jezdec SLIDER (historie)

je technologický přežitek - pro změnu počtu lanek na stěně je třeba sundat celou lištu a z boku vyndat/nandat příslušný počet jezdců. V současné době je z praktického hlediska nejúspěšnější model "twister" s pojistkou proti samovolnému vypadnutí lanka - s touto koncovkou je možné lanko ve kterémkoliv místě vyndat nebo naopak nasadit do lišty aniž by se musely všechny obrazy sundat. Ušetříte si tím spoustu práce a nervů jak při instalaci, tak při všech změnách expozice.
 

Koncovka KLUZÁK (historie)

kovový váleček se šroubkem pro uchycení perlonového lanka je použitelný pouze pro lišty NIELSEN, které jsou širší, než originální lišta výrobce (Arti-Teq). V širší liště však hůř drží a fungují ostatní typy koncovek (slider, twister, cobra), krom toho síla uchycení je dána silou dotažení šroubku a nelze ji garantovat. Starší praktici mají lanko na gorní straně klužáku roztavené a rozmáčknuté, aby se nevytrhlo. Stejně jako v případě SLIDERů je počet lanek měnitelný pouze po sundání ostatních lanek z kraje a nasouváním z boku. Vzhledem k tomu, že používáme originální lišty Arti-Teq, nenabízíme instalace s kluzáky vůbec, práce s nimi je komplikovaná a nosnost nezaručitelná. Domnívám se že jde o nejhorší a nejstarší řešení.
 

Koncovka Cobra (starší)

S koncovkou Cobra zároveň přišlo i nalisovaní koncovky na lanko. Tím se vytvořila určitá kvalita závěsných systémů. Z horních jezdců totiž občas lanko vyklouzávalo, stejně tak byly problémy s některými háčky a tak naše firma po jedné velké ostudě, kdy ze závěsného systému popadali obrazy do té doby vůbec neprodávala.

O koncovku Cobra se ale následně začali hádat 2 firmy, které závěsný systém vyráběli, nastala patentová válka, což vedlo k dalšímu pokroku.

Ve firmě Artiteq tedy začali řešit několik hlavních nešvarů koncovek Cobra:

  • lanko se sice ze systému dá vyndat, ale musíte na štafle, koncovku totiž musíte vyhnout o cca 90 stupňů nahoru do místnosti.
  • podle mě více nepříjemná věc, pokud se na lanko zavěsí obrazy, koncovka nahoře se trošku vyhne do prostoru. Lanko tedy nevisí rovně dolů, ale vychází z lišty, je trošku vytrčené směrem do místnosti a pak se opět vrací ke zdi. To je způsobeno podstatou této koncovky

 

Koncovka Twister (starší)

Proto byla vymyšlena nová koncovka Twister. Twister je v zásadě trošku upravené koncovka ve tvaru písmene T. Ta se vloží do lišty a otočí se s ní. Speciální nožička na koncovce Twister navíc zabraňuje, aby se s koncovkou dalo snadno otočit. Abyste s ní otočili, je třeba koncovku přizvednout (hlouběji do lišty) a pak s ní otočit na jednu konkrétní stranu o 90 stupňů.

Koncovka Twister kterou vyrábí Holandská firma Artiteq řeší právě předchozí 2 problémy závěsu Cobra.

  • lanko lze vyndat přizvednutím a následně otočením. Nemusíte tedy lézt až ke stropu. Dokonce existuje přípravek, kterým se dá dosáhnout k liště. Zároveň se vyrábí tyčka s koncovkou Twister. Jde o bílou (jsme schopni jí obarvit i na jinou barvu) tyčku 2 metry dlouhou cca 2mm silnou, na které drží háčky. Tuto tyčku jde perfektně vyndat i ze země.
  • lanko je v koncovce Twister uprostřed, tedy visí perfektně dolů a ani těžší obrazy lanko nevyklánějí do prostoru. Ačkoliv se to může zdát jako drobnost, celkově to vypadá daleko lépe a já i moji kolegové kteří mají závěsný systém na obrazy doma jsme staré Cobry vyměnili za Twistery.

 

Koncovka Twister Click2Fix (to nejlepší)

Další pokrok byl někdy v roce 2012/2013 koncovka Twister se osvědčila, ale narazilo se na jednu drobnou nepříjemnost. Pokud vezměte perlonové lanko (2 milimetry silné, což je standard) a začnete s ním škubat (dělat vlnu k horní liště) a přitom se vám povede lankem kroutit ve správném směru, může lanko vypadnout. Je to spíš extrémní situace, krom toho nelze s lankem takto zacházet, pokud na něm jsou obrázky, ale stát se to mohlo.  Proto byla koncovka Twiater obohacena ještě o průhlednou koncovku Click2fix (zámek).

Perlon Twisster Click2Fix. Tato koncovka je tedy jen nástavbou na starší koncovku Twister. Plastový zámek funguje tak, že jakmile otočíte koncovkou Twister v liště závěsného systému, zámek zaskočí so zářezu na koncovce Twister a zabrání nechtěnému točení koncovky Twister v liště, tedy i vypadnutí lanka v případě neopatrného zacházení.

Koncovka Twister Click2Fix se používá pouze u perlonového lanka 2mm, neboť u ocelového lanka k takovémuto problému, tedy přizvednutí koncovky twister nedojde (lanko je daleko ohebnější) u tyčky pak zase problém nenastává, protože není nutné při posouvání nějak švihat, stačí jí jednoduše a elegantně posunout, nebo vyndat a zandat vedle.

Závěr:

Vřele doporučujeme novější koncovky Twister (twister Click2Fix), před staršími koncovkami Cobra. Pokud byste ale na koncovkách Cobra trvali, můžeme vám je zajistit. Koncovky Cobra jsou často navrhovány architekty, kteří mají starší materiály. Pokud ale máte v projektu koncovky Cobra, nemusíte se bát je nahradit modernějšími koncovkami Twister.