RÁMOMAT - VYZKOUŠEJTE ZDARMA VIZUALIZACI RÁMŮ

Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
24.01.2023
VOLNÁ PRACOVNÍ MÍSTA v Dantiku
Chcete pracovat v rámování DANTIK? ZDE najdete seznam volných pracovních míst     číst celé
Zobrazit všechny novinky
HÁČKY NA OBRAZY

Háček slouží k zavěšení obrazu na stěnu, většinou se dává na zadní stranu rámu nebo do podkladu obrazu. Podle velikosti rámu se na zadní stranu dávají dva nebo jenom jeden háček, důvodem je váha rámu. Pokud by byl v rámu jen jeden háček, mohlo by dojít u velkého (těžkého) rámu k prohnutí horní lišty, čímž by došlo ke zničení rámu. Toto riziko použitím dvou háčků odpadá. Jeden háček má výhodu - snadněji se přidělává na zeď. Kompromisem mezi dvěma háčky, které roznášejí váhu a snadným uchycením na zeď, jako v případě jednoho háčku, je varianta kdy se na obě strany rámu přidělají háčky a mezi nimi se napne lanko nebo provázek, toto řešení je však pracnější (vrtání dvou děr) a má i své nevýhody.

Další z možností jak zabránit prohnutí horní lišty v rámu je přidělání speciálního narážecího háčku do podkladu obrazu, pak totiž váhu obrazu nenese horní lišta ale zadní deska a rám je na zadní desku pouze navlečen. Tento způsob má tu výhodu, že obraz neodstává od zdi jako v případě háčků, které jsou umístěny na horní liště nebo po stranách, nicméně toto řešení nepatří mezi nejelegantnější

Další způsob zavěšení obrazů je na lankový závěsný systém (jako například ClickRail od společnosti Artiteq, který prodává firma Dantik.)

Pokud totiž věšíte obrazy na závěsný systém, je vhodnější mít dva háčky na obrazy po stranách (např. 5 až 10 cm od horní hrany rámu), pokud totiž máte háček jen jeden a věšíte obraz na lanko uprostřed, velmi pravděpodobně bude háček závěsného systému vyčnívat nad horní hranu rámu. Pokud pak bude více obrazů pod sebou budou se spodní rámy vyklánět na stranu, proto je vhodnější rámy na závěsný systém věšet na 2 háčky.

Pokud budeme dělit háčky na obrazy ještě z pohledu připevnění do rámu pak máme háčky narážecí nebo natloukací do dřeva (ty mají  hroty například 5 - 8 mm dlouhé), dále pak háčky narážecí do podkladu (ty fungují tak, že mají malé hroty které projdou skrz dvou až tří milimetrové karton, mdf nebo sololit a následně se roznýtují).

Jejich výhodou je, že jsou v podkladu (tudíž rámy neodstávají od zdi) a drží celkem pevně.

Další možností jsou háčky na hřebíčky (takzvané pilky), prodávají pod kódem H1,  jejich výhoda je možnost vyvážení obrazu. (pokud obraz nesedí na zdi rovně je možné ho posunout a na "pilce" vyvážit.  Výhodnější jsou ale háčky na šroubky (háček H2) což jsou taktéž "vyvažovací" pilky, ale k rámu se připevňují šroubkem, což je zcela jistě lepší (pevnější) než hřebíčky.

Mezi speciální háčky patří háčky nalepovací, ty jsou však vhodné pouze na malé lehké obrázky spíš bez rámu, důvodem je omezená nosnost.

Další možností jak uchytit obraz ke stěně jsou zámky na obrazy, které snižují nebo znemožňují možnost krádeže obrazu. Jsou to speciální úchytky, které navíc snižují riziko spadnutí obrazů ze zdi, díky nim je možno obraz uchytit i na šikmou stěnu. Zámky na obrazy ale nejsou v Čechách pořádně dostupné, zatím je prodává jen firma Dantik.

Za zmínku stojí ještě háčky M1 nebo M2 což jsou háčky na těžší rámy. Je to háček a zpevňovací roh rámu v jednom (ocelový úhelník opatřený háčkem a děrami na šrouby). velikost záleží podle typu rámu, kromě zpevnění rámu ze něj lze obraz i pověsit.

jam (29,5,2018)

 

Je jasné, že každý rám se lépe věší na jeden háček. Obraz tak snadno vyrovnáte, aby visel rovně. Ale pokud je rám velký, těžký nebo byla li vybrána slabá lišta v poměru k celkové velikosti obrazu, mohla by se horní lišta začít prohýbat. Pokud se s takovým případem ve výrobě setkáme, nechceme riskovat snížení kvality nebo Vaši bezpečnost a opatříme rám dvěma háčky.

Jak ale obraz se dvěma háčky vyrovnat?

  • Závěsný systém je tou nejjednodušší variantou. Pouhým přizvednutím háčku se obraz dorovná. Pro závěsný systém se nejvíce hodí háčky W-M1, W-M2, W-SUH.
  • Vyrovnávací podložky jsou protikusy k háčkům, které se přišroubují do zdi, a otáčením kroužku se jedna strana rámu přizvedne (až o 6 mm). Pro vyrovnávací protikusy k háčkům se nejvíce hodí háčky W-H2 a W-H1.

Pokud chcete věšet rámy na závěsný systém nebo vyrovnávací protikusy k háčkům, je dobré s tím počítat předem.

-dah-

 

 

 

Odebírejte newsletter a mějte přehled
Rady, tipy, nápady, kampaně

DANTIK, s.r.o. / Praha 5 / telefon: +420 251 680 209 / e-mail: eshop@dantik.cz / IČ: 63075652

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

 

      

 

 Dantik.cz na FAVI.cz

 

DANTIK, s.r.o.