Zkuste si sestavit rámeček s paspartou a vizualizací
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
11.04.2022
EXPEDICE euroklipů na míru VELIKONOCE 2022
Objednávky na euroklipy na míru přijaté od pátku 8.4. do čtvrtka 14.4. do 10:00 budou z důvodu nadcházejících státních svátků připraveny k distribuci ... číst celé
04.04.2022
pobočka HRADČANSKÁ - PORUCHA TELEFONU - VYŘEŠENO!!!!
JIŽ VYŘEŠENO! TELEFON FUNGUJE :-)  Na pobočku DANTIK Hradčanská se nyní nelze dovolat. Technickou závadu řešíme. V urgentním případě můžete pobočku H... číst celé
09.03.2022
Výpadek rámomatu a konfigurátorů
Vážení zákazníci,   v momentální době se potýkáme s výpadkem rámomatu a konfigurátorů na rámy a euroklipy na míru. Pro jejich objednání využijte pr... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Odebírejte newsletter a mějte přehled

Nechcete přijít o nové zajímavé nabídky a kampaně?

Nebo nové tipy, rady a nápady

Přihlašte se do našeho newsletteru

RÁMY A LIŠTY

Rámováním si můžeme uchovat vzpomínky, rámují se přání, obrazy, ale i fotbalové dresy, zátky od vína, grafiky či dárky. Obrázek je téměř univerzálním dárkem. Zarámovanou grafikou (třebaže stála jen pár stovek) neurazíte znalce ani naprostého laika. Malíři a galeristé rámují svá díla, aby obraz prodali za lepší cenu. Rám vybraný autorem k jeho dílu (tzv. autorský rám) zase zvyšuje uměleckou hodnotu díla, protože autor umí zvolit takový rám, který se k jeho dílu hodí nejvíc. My ostatní prostě rámujeme proto, abychom si zútulnili domov nebo jiné prostředí.

Vybrat správný rám není jednoduché a často to stojí hodně času a pochybností. Důležitým pomocníkem při výběru je odborník – prodavač, který by měl umět poradit. K vašemu konečnému rozhodnutí by vás tak měly dovést doporučení prodavače a Vaše představy, požadavky a možnosti. Připadá Vám to příliš náročné? Naštěstí ve výtvarném světě neplatí žádné normy a nepsaná pravidla jsou opravdu nepsaná. Jedno ovšem platí vždy: Pokud nechcete jen „schovat díru na zdi“ čímkoliv přijatelným, dejte si na výběru rámu záležet.

 

Při výběru rámu je dobré vzít v úvahu několik ukazatelů

 • Technika díla: Jde o grafický list, fotografii černobílou/barevnou, olejomalbu na plátně/kartónu, kresbu tužkou/uhlem, nebo "jen" plakát či reprodukci? U plátna je dobré hledat lištu s vysokým falcem, aby se do něj plátno "schovalo" a při pohledu z boku nevyčnívalo.
 • Styl: Je váš obraz moderní, klasický nebo laděný do nějakého stylu (renesance, baroko, klasicismus, romantismus, secese, kubismus, funkcionalismus, abstraktní umění)? Každé z těchto období/stylů je specifické a vyžaduje jiný styl rámů.
 • Umístění v interiéru: Pokud obraz slouží jako dar, pak i vkus toho, kdo jím bude obdarován. Rám by měl částečně vycházet z barev díla a zároveň je vhodné, aby alespoň částečně zapadl do budoucího interiéru.
 • Vkus obdarovaného: Pokud chcete někomu obraz darovat, mělo by jeho vkusu odpovídat nejen dílo samotné, ale i jeho rám.
 • Finanční možnosti: Zarámování obrazu o rozměrech 30 x 40 cm lze pořídit za pár stovek, ale i za několik tisíc korun. Zlatý střed se pohybuje mezi 1000 a 1500 Kč.
 • A jeden předsudek na závěr: Není pravda, že všechny obrazy visící poblíž sebe musí být stejné velikostí, lištou i barvou pasparty. Rám musí především "sedět" k obrazu.

 

Rámy podle druhu materiálu

 • Dřevěné lišty patří mezi nejprodávanější, a proto u nich můžeme spatřovat nejvíc rozdílů v kvalitě. Na rámové lišty se používá v Čechách nejčastěji dřevo borové, v zahraničí se používá nejčastěji Ajous (tropická dřevina s minimem suků).

 • Kovové rámy jsou použitelné tam, kde zákazník považuje rám za rušící element obrazu a ne jako jeho doplněk. Pokud jsou kvalitní, jsou velmi pevné a mají trvanlivé barvy. Hodí se především na fotografie a do moderních interiérů. Kovové lišty byly populární před pár lety, v současné době jejich oblíbenost stagnuje. Někteří výrobci začali kovové lišty potahovat dýhou (velmi slabou vrstvou dřeva).

 • Plastové lišty jsou už historií, dnes se s nimi setkáte snad jen u některých fotorámečků v obchodních domech. Jejich výhodou byla lehkost, omyvatelnost a především cena. Na sluníčku ale velmi rychle chátraly a ztrácely barvy.

 

Rámy podle druhu kolekce

 • Nižší třída – nejlacinější lišty, většinou jen s jednoduchými profily, hranaté nebo oblé v mnoha barvách. Barvy jsou na lišty stříkány ve vrstvách nebo je na lišty navalována fólie s nějakým designem. Tyto lišty jsou vhodné na malé obrázky, do kanceláří atd.
 • Střední třída – vyznačuje se kvalitnějším materiálem, nástřik barvy je ve více vrstvách, jsou lakovány a několikrát broušeny. Mohou být potaženy fólií a následně např. prodrásávy do spodních vrstev. Nakonec se často nanáší patina, válce s různým vzorem, do lišty vytlačuje či vypaluje ornament.
 • Exkluzivní lišty – často jsou vyráběny ručně, mohou být zlaceny pravým plátkovým zlatem nebo metálem, potahovány kovy, poleptávány kyselinou. Každá firma má své exkluzivní lišty a postup jejich výroby je pečlivě utajen.
 • Dýhované lišty – na nosné dřevo je nalepena dýha okrasné dřeviny (ořech, třešeň, oliva, eben), a to jak s léty podélně, tak napříč. Na nosnou lištu může být nalepena i itarzie (ornament složený s různých druhů a barev dřevin). Vždy se jedná o pravé dřeviny. Rozkvět těchto rámů byl zaznamenán hlavně v době Biedermeieru, kdy se používaly hlavně dřeviny jako divoká třešeň, ořech, tis a ledová bříza a povrch byl následně ošetřován šelakovou politurou. Tu v dnešní době nahradily většinou polyuretanové laky.
 • Blondely (francouzské rámy) – jsou zvláštní kategorií. Jsou vyráběné na míru přímo na obraz a mají většinou plastické ornamenty v rozích, případně i uprostřed každé strany. Byly používány hlavně v období 19. a 20. století a stylově tomuto období také vyhovují.
 • Vyřezávané rámy – jsou vyráběny ručně většinou z lipového dřeva řezbářskými dláty, povrchová úprava je provedena křídováním a posléze obvykle zlacením pravým plátkovým zlatem na lesk či mat. Tyto rámy se používaly v podstatě již od gotiky, ale jejich hlavní rozmach se odehrával v renesanci a baroku. Nazývají se také "florentýnské".

 

Odebírejte newsletter a mějte přehled
Rady, tipy, nápady, kampaně

DANTIK, s.r.o. / Praha 5 / telefon: +420 251 680 209 / e-mail: dantik@dantik.cz / IČ: 63075652

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

DANTIK, s.r.o.