Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

sk

NOVINKY

arr323.03.2018 | Hledáme nové posily do našeho týmu  Potřebujeme posílit administrativu, sklad a expedici zakázek, truhlárnu i rámárnu. Pokud hledáte... arr313.12.2017 | Dostupnost zboží před vánociAktuálně přijeté objednávky     služba / produkt / kategorie Pod Žvahovem Ostatní... arr306.12.2017 | Česká pošta a doručování před Vánocemi  Česká pošta nestíhá doručovat zásilky. Na objednaný balík čekají někteří i dva týdny.  Přes... arr309.10.2017 | Záruka Dantik 3 roky  Našim výrobkům věříme, proto prodlužujeme záruku na veškerý sortiment zakoupený na našem webu... arr322.05.2017 | Přidali jsme rámy Kiel  Do nabídky standardních rámů jsme přidali profil Kiel....

KONTAKTY

DANTIK, s.r.o.
Pod Žvahovem 463/21b
Praha 5, 15400
tel: +420 251 682 118
dantik@dantik.cz
-------------------------------------------
stav objednávek | 251 682 118

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Naše cena 150,00 Kč
Naše cena 5,00 Kč

» Slovník pojmů

Funkce rámování

  •  Vzhledová
  • Ochranná
  • Technická

Běžná představa o rámování je, že rám je na obrazu proto, aby byl za co pověsit. Tento názor ale pramení spíš z nepochopení rámování jako takového. Rámování obrazů je daleko víc Není to jen rám a pasparta.

Rámovat se dá víc než fotky z dovolené

Rámování je uchování vzpomínek. Není to jen rámování takového evergreenu jako jsou fotky z dovolené, fotky dětí a plakátů oblíbené skupiny, je to skoro všechno čeho si vážíme  a chceme mít na blízku, zarámovat se dá skoro vše do pěti až sedmi cm. Rámujeme dresy, hudební nástroje jako píšťaly, kytary či housle, čepice, brouky, podkovy, různá ozubená kola, nože, zátky od vína, krabičky od sirek, plechovky, gramofonové desky, loutky, dětské botičky, láhve, sportovní mistrovské pásy, boxerské rukavice, ...prostě vše, na co máte vzpomínky...

Vzhledová funkce rámování:

Jedna z funkci rámování je aby obrázek, grafika nebo plátno bylo ve finále "ukončené". Jsou různé pohledy na rámování jako takové, někdo tvrdí, že rám může obraz rušit, pravda je však taková, že rámy se vyráběli vždy a pokud ne, bylo to spíše z nedostatku financí.

Každopádně vhodně zvoleným rámem můžeme obraz velmi pozdvihnout. Z obyčejného plakátu můžeme udělat zajímavé umělecké dílo, naopak špatným rámem z uměleckého díla obyčejný plakát. Proto je třeba výběru rámu věnovat čas a navštívit profesionálního rámaře spíše než koupit již hotový rám bílý, hnědý nebo černý v obchodním domě

Bez pasparty jen těžko

pokud si odpustíme od toho nižšího standardu je velmi pravděpodobné že bez pasparty se neobejdeme (mluvím opravdu o paspartě v síle minimálně 1,4 mm, nikoliv tedy o prostřižené papíru jak jej známe z rámů, které se prodávají v obchodních domech).

Pasparta opticky zvětšuje obraz, vymezuje prostor aby rám nebyl přímo nalepený na díle a vytváří mezeru mezi dílem a sklem, což je nutné z důvodu ochrany díla, v neposlední řadě může dotvářet dílo jako celek.

Ochranná funkce:

Velmi důležitá schopnost rámu je funkce ochranná, rám totiž chrání dílo nejen před poškozením mechanickým ale díky vhodně zvolenému sklu i poškozením ÚV zářením.

Technická funkce:

Jedna z funkcí použití rámu je samozřejmě zjednodušení jeho zavěšení na stěnu.  Podle velikosti obrazů je třeba volit vhodnou šířku nebo výšku rámu, a to z důvodu pevnosti - musíme si zvolit zda použijeme sklo či plexi (zde opět mluvím o 2 mm silném galerijním akrylátu a nikoliv o plexiskle, které se dává do euroklipů, výměnných rámu a většiny rámů z obchodních domů). Musíme si uvědomit že v rámařině se používá 2 až 2,1mm silné sklo Float, jeho váha je asi 5kg/m2. Pokud tedy máte větší obraz, je váha skla poměrně značná, rám musí řešit i tento technický problém.

jam (30,5,2018) 

co je Pasparta

Pasparta

je papírový kartón, do kterého je pod úhlem většinou 62 stupňů vyříznutý otvor pro obrázek. Ten se zezadu vlepí do pasparty ideálně PH neutrální papírovou lepící páskou.

Účel pasparty

  1. je jednak zvětšit prostor kolem obrázku, aby rám “nestínil” dílu.
  2. Zakrýt části, které na díle nemají být vidět (například poškozené) doplnit a ujednotit okraje, aby byli na obou stranách stejné, nahoře a dole pak podle přání (nahoře se vetšinou nechává stejně nebo méně než po stranách a dole většinou více nebo stejně jako po stranách)
  3. vytvořit prostor mezi obrázkem a předním sklem v síle pasparty (většinou 1,4mm) aby sklo neleželo přímo na obrázku

Rozměry pasparty

Pasparta se vyřezává z paspartovacího kartonu, který ovlivňuje maximální rozměry obrazu. Většina paspart v České republice se většinou prodává evropský formát 80x120cm a tloušťku 1,4mm. Firma Dantik prodává i formáty Jumbo 100x150 a taktéž silnější 1,6mm, 2mm, 2,4mm, 2,6mm, 3mm.

odkazy: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pasparta

Co je Chopservice

Chopservice je nářezová služba pro rámaře, kdy si rámaři z velkoobchodu objednávají místo 3 metry dlouhých lišt přímo nařezané přířezy, pasparty, zadní desky a další komponenty.