- Úvod
- Poradna (připravujeme)
- Medailonky umělců
- Born Adolf
Adolf Born (*12. 6. 1930, české Velenice)
”Chtěl bych, aby lidská hloupost, která vymyslela hranice pomyslné i skutečnéjednou zmizela. Patřím k těm, kteříjsou velmi, velmi optimistzctz.
Mohutný bílý knír a aristokratický zjev ne zdaleka připomínající France Josefa, to je Adolf Born, jeden z nejznámějších českých ilustrátorů pro děti a mládež, ale také malíř, grafik, karikaturista, autor poštovních mámek, scénarista, režisér, animátor, scénograf. Vždy však objevitel obdivuhodného světa svérázných postaviček, bizarních zvířat, pouťových polykačů ohňů a nožů, elegantních pánů v cylindru a dam s vysokými účesy a hlubokými výstřihy, které nelze zaměnit se žádným jiným výtvarníkem.
Narodil se v Českých Velenicích na česko-rakouské hranici. Tatínek byl železničář a na počátku protektorátu byl přeložen do Prahy, kam se s ním přestěhovala i celá rodina. Adolf Born studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze v letech 1949-1950. V letech 1950-52 navštěvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (studium u profesora Antonína Pelcla, kde byl přijat na karikaturu a ilustraci), potom spolu přešli na Akademii výtvarných umění, kde v roce 1955 studium ukončil. V roce 1962 se oženil se slečnou Emou a dva roky na to se jim narodila dcera Erika.
V roce 1964 se Adolf Bom zúčastnil výstavy světové karikatury v Montrealu, kde o několik let později v roce 1977 získal také Grand Prix. Od roku 1972 se stává členem týmu Macourek - Born - Doubrava, který proslul animovanými filmy známými a oblíbenými po celém světě.
První zahraniční Bornovou knihou bylo album jeho kreseb a grafik (Donna, sesso forte), které vyšlo v roce 1973 v Itálii. Jeho ilustrační tyorba - v současné době má na svém ”kontě” 380 (!) knih, patří k tomu nejlepšímu, co v české ilustraci vzniklo. S Bornovou tvorbou se ale můžeme setkat nejen na stránkách knih, ale i novin a časopisů. Kreslený humor publikoval v Lidových novinách, Mladém světě, Květech nebo ve Sluníčku a Mateřídoušce.
Mezi nejkrásnější ilustrace ke knihám Robinson (Daniel Defoe), Muž s dýmkou a houslemi (Arthur Conan Doyle) nebo Pipi Dlouhá punčocha (Astrid Lindgrenová). Bornova schopnost vcítit se do daného tématu a respektování atmosféry předlohy z něho dělá mistra svého oboru. Stejnou popularitu jako ilustrace knih získala Bornovi i jeho práce v animovaném filmu. Výtvarně spolupracoval na 65 filmech z nichž Žofka a aspol. a především Mach a Šebestová se staly ”českou animovanou klasikou”. Adolf Born uskutečnil kolem 150 výstav v Čechách i v zahraničí.