- Úvod
- Poradna (připravujeme)
- Kolik stojí rámování
Pokud se potřebujete dopočítat k nějaké ceně, nejlepší možná varianta je vyzkoušet naše „konfigurátory“
Zkusteeuroklipy zdeneborámy zde
Euroklip (např formát A4 stojí kolem 60 kč zde)
Euroklip (nebo chcete li kliprámy, klipy, euroclipy nebo clip-fix cliprámy, euroclipy) je nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak zarámovat Váš obrázek.
Hodí se spíše do kanceláří na letáky, diplomy, než do bytu, kde doporučujeme klasický rám, který byt více zútulní. I Euroklipy ale mají na trhu své místo. Výhodou je i to, že si velmi snadno můžete doma přehodit fotku.
V našem internetovém obchodě prodáváme euroklipy s plexisklem, Antireflexním plexisklem, Euroklipy plexi Profi (vyrobeny z kvalitnějších materiálů) či atypické euroklipy neboť skleněné se dají velmi špatně posílat. Pokud máte zájem o sklenené, ty je možné si objednat a vyzvednout pouze na prodejně.
Jejich cena se pohybuje již od 16 korun za formát 9x13cm v kategorii Rámy na obrazy / Euroklipy.
| (nejprodávanější) (méně se leskne) (nejlevnější, ale špatně se posílá) (méně se leskne) (pokud chcete euroklip na míru) |
Rámování do „kostiček“ ( kolem 200 kč zde )
Další variantou, je rámování bez pasparty do drobných dřevěných lišt. Variantu s plastovými lištami bych nedoporučoval. Rozdíl v ceně je minimální a kvalitativní poměrně velký a navíc rámovat do „pet-lahví“ ? Volte lišty, které jsou lakované, lišty bez povrchové úpravy časem vyblednou. Prach se do nich „zažere“ a jakmile je začnete čistit vlhkým hadrem, truhláři by řekli „postaví se jim chlupy“ V zásadě zhrubnou. Rám je téměř na vyhození. Lepší je tedy víc vrstev laku, některé laky obsahují i UV absorbéry, tudíž barva rámu nebledne v takové míře na světle. Lišty na naše rámy jsou vyráběné v Itálii pomocí těch nejmodernějších technologií a chráněné proti UV jsou kromě přírodních nalakovaných všechny.
Pokud přeskočíme plexisklo, které se dává do většiny euroklipů (jedná se o PET – stejný materiál jako ten, ze kterého se vyrábějí láhve na vodu. PET je levný, ale poměrně málo odolný na poškrábání. Tloušťka plexi cca 1,4-1,5mm) Výjimkou jsou naše euroklipy plexi profi, ve kterém je galerijní 2mm tlustý extrudovaný akrylát vyráběný v Německu. Krom extrémní tvrdosti navíc poskytuje 99% UV ochranu, aby obrázky nebledli. Levnější než galerijní plexi je čiré nebo antireflexní sklo.
Sklo je tedy klasika, cena a kvalita je příznivá (rámaři používají, nebo by měli používat sklo čiré, alespoň 2mm silné Float (rovné) sklo. Naše firma navíc nepoužívá Polské levnější sklo, ve kterém často bývají drobné vady a tloušťka bývá kolem 1,9mm, ale České 2,1 mm silné sklo. Obrázky se pak méně prohýbají a i drobné vady a nerovnosti ve skle jsou často na obrázkách vidět).
Pokud chcete ušetřit více, nebo pokud jde o nějaký certifikát, diplom, atd, nemusíte používat paspartu, osobně se ale domnívám, že za pár korun navíc zvednete úroveň díla. Fotky z dovolených bych již do pasparty pravděpodobně dával.
Jako podklad se standardně používá podkladová lepenka. Používají se od tlouštěk 1,5mm do například 3mm. Důležitá je i pevnost, tedy gramáž podkladové lepenky. Někdy je 2,5 mm silná lepenka kvalitnější a pevnější než například 3mm. Lepenky, které používáme my jsou 2,5-3mm s gramáží kolem 1500g/m2
Rozumný kompromis (formát A4 např 150-1200 Kč)
- Bez pasparty to skoro nejde (tedy pokud se nejedná o plátno)
- Nepoužívejte slabé rámy, vždy to vypadá jako byste chtěli ušetřit
- Sklo nebo galerijní plexi / čiré nebo antireflexní
- Podklad – i zezadu by měl vypadat obrázek dobře
Bez pasparty to skoro nejde
Většina rámů, pokud nemluvíme o rámech na plátna (to je samostatná kapitola) by měli mít paspartu.
Pasparta má několik funkcí
1) Ochranná – pasparta je mezi sklem a obrázkem, je silná zhruba 1,5mm (mluvím o paspartě, nikoliv o prostřiženém papíru, kterou za paspartu občas někdo označuje). Obrázek se tedy na sklo nepřilepí, což se v čase může stát.
2) Schová některé místa, poškození, zarovná okraje a vystředí obrázek do rámu tak, aby vypadal dobře. Když dáte například fotku do rámu, berte v úvahu, že 0,5 cm z každé strany zmizí. Často není obrázek dobře na středu, nebo opticky vyvážený, i k tomu nám pomůže pasparta
3) Dá obrázku vzdušnost a prostor. Rám, vystupuje nad úroveň skla, minimálně několik mm, ale i třeba pár cm. Rám pak na obrázek „vrhá stín“ kraje obrázku (fotky) nejsou dobře vidět. To je samozřejmě jen pocitové a špatně se to popisuje, chce to vyzkoušet. Ze zkušenosti ale mohu říct, že například pokud k obrázku A4 přidáme paspartu 4-5 cm širokou (dole např. 6-6,5 cm – vypadá to lépe (viz encyklopedie pasparty)) bude vypadat výrazně lépe.
Nepoužívejte slabé rámy
Až na výjimky by na rámech formátu A4 již měl být rám široký například 2cm. Možná o tom nejste přesvědčeni, ale vyzkoušejte si to, za to nic nedáte. Tím že kolem obrázku snad bude ta pasparta. Již bude obrázek velký zhruba 29 * 40. Pokud se vám to nezdá, zkuste alespoň něco trošku na úrovni a nevybírejte ty nejobyčejnější rámy.
Sklo či plexi ?
Chybu neuděláte. Alespoň pokud váš rámař používá kvalitní sklo a né nějaké „dovozové“, ve kterém jsou vady již od výrobce skla.
Totéž platí u plexi. Obecně pojmem plexi nazývám 2mm silný galerijní extrudovaný akrylát, který je velmi pevný, extrémně tvrdý a má UV absorpci 95-100% (záleží zda jde o čiré, nebo antireflexní) Plexi, které se používá v Euroclipech je vyrobeno z materiálu PET (stejné jako lahve na vodu. Tento materiál je nesrovnatelně horší.)
Sklo je klasika, na obrazy se používá stovky let.
Výhody:
- Je rovné
- pevné
- čiré
- neprohýbá se
Nevýhody
- je možná váha. Pokud máte obraz větší než například 80*120 cm, již je potřeba volit masivnější, nebo kovový rám.
- Lehký problém je i s bezpečností (například ve veřejných prostorech) a s absencí UV ochrany obrázku.
Plexi
(myslím tedy ten galerijní akrylát, které používáme a které prodáváme dalším asi 350 rámařům po celé České Republice)
Výhody:
- Hlavní výhoda je zcela jistě UV protekce, která je na úrovni nejlepšího galerijního skla. Obrázky pod ním tedy tolik neblednou a nemění barvu (klasicky staré fotky často ztrácí barvu a jsou velmi málo vidět)
- je lehké
- je bezpečné do veřejných prostor a dětských pokojů
- je průhlednější než sklo! Sice jen o trošku, ale pokud si dáte sklo i plexi vedle sebe na obrázek, všimnete si lepší průzračnosti
Nevýhody:
- I když poškrábat ho je poměrně složité , přeci jen je měkčí než sklo
- Při větších formátech například 1*2 mety se může lehce prohýbat, je tedy nutné použít místo 2mm 3 milimetrové, to se samozřejmě projeví na ceně
- Je dražší než sklo
- Údržba, neměly by se používat některé čistící prostředky, tekutý písek, líh atd. Naopak ideální je používat speciální antistatický čistič na akrylát
Čiré, nebo antireflexní?
Obecná představa je, že antireflexní je lepší. Vše má ale své pro a proti.
Antireflexní povrch způsobí menší odraz světla od obrázku, na obrázek se tedy můžete dívat i ze strany a obrázek se méně leskne, to je vhodné především tam, kde světlo svítí přímo na obrázek (zde pozor, světlo způsobí blednutí obrázku a právě zde je vhodné galerijní plexi s UV ochranou)
Antireflexní povrch se dělá leptáním, nebo jiným narušováním povrchu skla či plexi. Povrch není hladký, ale hrubí a právě to odráží světlo do všech stran.
Tato vlastnost je ale i největší slabinou. Antireflexní povrch lehce rozmazává a maličko mění barvy. Ačkoliv většina lidí si toho nevšimne, pokud například dáte na lesklý obrázek červeného Ferrary paspartu a pak antireflexní sklo či plexi, na barvách se to lehce projeví. Přičemž sklo má daleko hrubší strukturu než plexi.
Antireflexní povrch tedy doporučujeme tam, kde se obrázky více lesknou, pokud jde o nějaké grafiky, barevné obrázky či jiné fotky, ale né tam, kde jsou vyloženě ostré barvy.
Jediná výjimka je antireflexní muzeální sklo Mirogard Plus (které máme samozřejmě také v sortimentu). Krom UV protekce je antireflexní povrch dělán jinak. Na sklo je napařen kov, který odráží odlesky. Sklo je prakticky neviditelné a to, i když je například 3cm před obrázkem. Pokud by na stejném místě bylo antireflexní sklo či plexi, byl by obrázek pod bílou mléčnou vrstvou.
Podklad:
Ačkoliv se zdá že podklad (tedy zadní strana rámu) není důležitý, opak je pravdou. Podklad na kterém leží obrázek má několik funkcí:
1) Je samozřejmě vidět zezadu, když si obrázek prohlížíte
2) Ta důležitější, kdyby na rámu nebyl, obrázek by se prohýbal. Čím pevnější tedy podklad je, tím lépe je obrázek přimáčknutý na skle, tedy i rovnější.
Místo klasické podkladové lepenky si tedy můžete vybrat například pětivrstvou vlnitou lepenku s mikrovlnou, kterou prodáváme našim velkoobchodním zákazníkům pod kódem „VL5“ Ta dobře vypadá zezadu (je krémová) a zároveň je poměrně pevná. Na větší rámy je pak řada dalších vhodných materiálů jako S-board, Eco-board atd…
Chce to ale zastavit se v rámařství:
V každém případě pokud má vypadat obraz dobře, není možné ho vybrat skrz internet, ale přijít na nějakou prodejnu, k rámařovi, který má zájem, aby obrazy vypadaly dobře, zákazník se vracel a doporučoval svým známým. Né tedy k rámařovi, který rovnou všechno zarámuje do rámu, co se mu nejlépe zpracovává, nebo jak často rámaři říkají, „nechám zákazníka, aby si sám vybral“.
Je třeba vyzkoušet desítky vzorku, které se přikládají k obrazu, prodavač by s vámi měl konzultovat umístění obrazu, vaše přání, vkus, styl, cenovou představu atd. Především by ale měl navrhnout rám, paspartu a další materiály takové, aby se perfektně hodily k obrazu, abyste z obrazu měli 2x takovou radost než máte teď. Tedy obraz který se vám neokouká ani za 10 let. I z obyčejného kalendáře se pak stává obraz, který se s vámi bude stěhovat, nikoliv spotřební zboží, které za 2 roky vyhodíte při malování.