RÁMOMAT - naše rámy na míru s VIZUALIZACÍ A EXPEDICÍ DO 48 HODIN > KLIKNI ZDE <

Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
11.07.2023
AKTUÁLNÍ OTEVÍRACÍ DOBA
Prodejna  FLÓRA a HRADČANSKÁ                PO + STŘ    10–12:30, 13–18:30ÚT + ČT    9–12:30, 13–17:30PÁ    8:30–12:30, 13–17SO + NE    Zavřeno Prode... číst celé
04.07.2023
VOLNÁ PRACOVNÍ MÍSTA v Dantiku
Chcete pracovat v rámování DANTIK? ZDE najdete seznam volných pracovních míst     číst celé
Zobrazit všechny novinky
PŘEKRYTÍ OBRAZŮ

Sklo

Sklo se v rámařině používá od nepaměti a domnívám se, že bude používáno ještě velmi dlouho. Je poměrně levné, „rovné“ a čiré. V rámařině je považováno za standard sklo float o tlouštce 2mm. Obchodní domy používají často skla slabší, nebo například sklo válcované, které má „vlny“.

Druhy skla dle výroby

  • Tažené
  • Válcované

K taženým sklům patří např. skla matová a ledová, zrcadlové sklo, bezpečnostní sklo, determální skla, bezpečnostní a tvrzená skla. Tažené sklo způsobuje místy vlnění obrazu, proto není zrovna ideální pro rámování (float tyto vady nemá).

Příkladem válcovaných skel může být sklo s drátěnou vložkou.

Asi nejideálnějším je pro rámaře sklo, vyráběné pomocí technologie Float (plavení). Float proces je zvláštní způsob tvarování skla, kdy proud skla vstupuje do komory s roztaveným cínem, na kterém se rovnoměrně roztéká. To zaručuje bezchybnou hladkost obou jeho povrchů a rovnoměrnou tloušťku. Je to vysoce jakostní čiré, sodnovápenaté sklo s planparalelními plochami, přirozeným povrchem a nezkreslujícím průhledem.

Váha skla 1m2 v tloušťce 2mm je 5kg.

Pokud rám přesahuje rozměr 70x100cm, doporučujeme již sklo nepoužívat. Jednak z důvodu váhy a jednak z důvodu křehkosti. Pro rámování se používá nejčastěji float 2mm a to je v takovémto formátu již poměrně křehké.

Druhy skla v rámařině

  • Čiré sklo je určitě nejběžnější, mezi jeho nevýhody ale patří vysoký odlesk, velmi malý UV filtr a samozřejmě křehkost.
  • Antireflexní sklo funguje tak, že na jeho jedné straně je povrch zdrsněný, tato strana pak odráží méně odlesků. Nevýhodou ale je, že čím dál tato strana od obrázku, tím více dochází ke zkreslování a rozmazávání obrazu. To může být patrné již pokud je na obraze použita pasparta a sklo je tedy 1,4mm před obrázkem.
  • Muzeální sklo je speciálním sklem vyráběným především pro rámařinu. Je průhlednější než klasické sklo, nezkresluje barvy, některé jsou opatřené fólií proti vandalům či rozbití skla, mají UV faktor a jsou antireflexní. UV faktor považuji za zásadní v případě vážnějších obrazů, starších fotek, u grafik či tužky, kde UV záření nenávratně ničí originál. Muzeální skla jsou vyráběna napařováním některých kovů na sklo. Zároveň jsou antireflexní. To znamená, že sklo není téměř na obrázku vidět. Neleskne se. To sice u daleko lacinějšího antireflexního skla také, ale tam pokud není antireflexní sklo přímo na obrázku, dochází k jeho rozostření. Mezi špičku na trhu patří firma Schoot a skla Mirogard Plus a Mirogard Protect- to je ještě navíc nerozbitné.

Plexisklo

V poslední době se v rámařině začíná prosazovat i plexisklo. Cena plexi je přímo úměrná jeho váze (2mm stojí jednou tolik co 1 mm). Pro použití v rámech se doporučuje používat plexisklo 2mm silné určené pro rámy. Nevýhodou plexi je, že může být lehce nabito statickým nábojem, což může při špatném provedení způsobovat určité problémy. Například je potřeba zaadjustovávat obrázky velmi čistě, aby se na plexi nenalepil prach. Pokud se budeme bavit jen o kvalitních zcela rovných 2mm silných plexisklech vyráběných například v Německu, má plexisklo oproti sklu několik výhod.

  • Asi ta nejzákladnější je samozřejmě pružnost. To je vhodné z důvodu bezpečnosti například do dětských pokojů, veřejných prostor, pro použití na větších obrazech, které se častěji převážejí atd.
  • Druhá výhoda je UV filtr. Plexisklo používané v rámech má velmi vysoký UV faktor. Dá se říct, že obrázek do plexi je minimálně jednou tak chráněn než pokud bude pod obyčejným sklem. Zároveň cena plexi (plexiglass galery) je podstatně nižší než cena muzeálního skla (to je ale navíc ještě velmi antireflexní a to v jakékoliv vzdálenosti od obrazu).
  • Plexisklo rozlišujeme:

    • Čiré
    • Antireflexní – má lehce zdrsněný povrch jako antireflexní sklo. Výhodou je, že se snižují odlesky, nevýhodou je jak jsem již uvedl, že se zvyšující se vzdáleností od obrazu může dojít k rozmazávání obrazu.

Laminace

Asi bych se měl zmínit i o laminaci, ačkoliv je to poměrně dost proti mému přesvědčení. Laminace je nalepení fólie přímo na obrázek, případně i přes paspartu.

Výhody laminace:

  • Polepit obrázek strukturou plátna, zmatnit ho, případně použít velmi lesklou fólii
  • Lehká, netíží obrázek
  • Obrázek, nebo například fotografie je zafixována proti vodě a otěru

Nevýhody laminace:

  • Osobně považuji laminaci jako technické řešení a nešvar průmyslové výroby rámů, jak „lacino“ zafixovat fotku
  • Je to zcela nevratný proces, pokud se při laminaci něco pokazí, případně pokud si zákazník v budoucnu bude přát zarámovat obrázek jinak, nejde to řešit
  • Některé fólie jsou velmi silné a pokud nejsou zalaminovány odborně rovnou na nějakou silnější desku, mohou se po několika měsících na obrázku objevit bubliny- to již nelze zachránit.
Odebírejte newsletter a mějte přehled
Rady, tipy, nápady, kampaně

DANTIK, s.r.o. / Praha 5 / telefon: +420 251 680 209 / e-mail: eshop@dantik.cz / IČ: 63075652

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

 

      

 

 Dantik.cz na FAVI.cz

 

DANTIK, s.r.o.