Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

sk

NOVINKY

arr323.03.2018 | Hledáme nové posily do našeho týmu  Potřebujeme posílit administrativu, sklad a expedici zakázek, truhlárnu i rámárnu. Pokud hledáte... arr313.12.2017 | Dostupnost zboží před vánociAktuálně přijeté objednávky     služba / produkt / kategorie Pod Žvahovem Ostatní... arr306.12.2017 | Česká pošta a doručování před Vánocemi  Česká pošta nestíhá doručovat zásilky. Na objednaný balík čekají někteří i dva týdny.  Přes... arr309.10.2017 | Záruka Dantik 3 roky  Našim výrobkům věříme, proto prodlužujeme záruku na veškerý sortiment zakoupený na našem webu... arr322.05.2017 | Přidali jsme rámy Kiel  Do nabídky standardních rámů jsme přidali profil Kiel....

KONTAKTY

DANTIK, s.r.o.
Pod Žvahovem 463/21b
Praha 5, 15400
tel: +420 251 682 118
dantik@dantik.cz
-------------------------------------------
stav objednávek | 251 682 118

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


» Materialy a jejich popis
Skladba rámu (muzeálního)

 

 • přední sklo které zabraňuje usedání prachu na uměleckém díle, v lepším případě sklo s UV protekci, antireflexní, nerozbitné, případně v jejich kombinací)
 • následuje pasparta, ta zabraňuje tomu aby sklo či galerijní akrylát neležel přímo na uměleckém díle (což například u fotek může být problém, časem se mohou na fotkách objevit “kroužky”)
 • Mezi paspartou a uměleckým dílem by měla být PH neutrální bariéra která (pokud se nepoužije vyloženě museální pasparta kterých je poměrně málo a jen s omezenou barevností) zabraňuje tomu, aby se lignin a kyselost obsažená v papíru pasparty nedostal na umělecké dílo, časem by to způsobilo různé fleky a nevratné barevné změny.
 • následuje umělecké dílo které by mělo být vlepeno do pasparty muzeální lepicí páskou (je PH neutrální) a to jen lehce, většinou uprostřed nahoře.
  Případně je možné dílo vložit i do fotorůžků vhodných pro uložení uměleckých děl (například od americké firmy Lineco, které mají jako jedny z mála PAT test).
 • pod obrazem by měla být další PH neutrální bariéra nebo záda z muzeálního kartonu (který je ale často velmi měkký a proto použití kombinace muzeální bariéry a pevnějšího klasického kartonů bývá minimálně u větších formátu vhodnější)
 • Dále je zadní deska obrazu, která zabraňuje vypadnutí obraz dozadu a zároveň zajišťuje, aby obraz ležel rovně a nevlnil se.
 • zadní deska je upevněna nastřelovacími rámařskými hroty které díky speciálnímu nářadí nahrazují dříve používané hřebíčky
 • celý rám je nakonec zalepený lepící páskou, která má několik funkcí,
  jedna z nich je aby se do obrazu neprášilo, další pak (to je problém spíš rámu z obchodních domů) aby se horní lišta, pokud je v ní háček, neprohýbala. U rámu od rámaře by k prohnutí dojít nemělo, jelikož rámař by vám dal dva háčky nebo by použil silnější rám, vyměnil sklo za plexi (galerijní akrylát) případně alespoň rám stáhnul vprostřed fixační páskou.

 jam (29,5,2018)

Rozdíl mezi čirým a antireflexním sklem/plexi

Čiré sklo / plexi

 • Čiré sklo/plexi je zcela průhledné, hladké, barvy na obrázku jsou živější, nezkreslené. Plexi je dokonce průhlednější než sklo, jelikož běžné sklo obsahuje železo a tudíž je lehce zbarvené do zelena (asi znáte) plexi je průhledné bez zbarvení
 • Nevýhodou je pak ale větší odlesk. Pokud je nevhodně umístěné v místnosti odráží (zrcadlí ) se v něm často například okno, nebo jiné části bytu.
 • Výhodou pak jsou přesnější barvy

Antireflexní sklo/plexi

 • antireflexní sklo/plexi má na sobě lehce zdrsněný povrch vyrobený válcováním (například sklo Glamat) nebo lépe leptáním (např Matobel).
 • Zdrsněný povrch pak snižuje odraz světla. Odlesky jsou výrazně eliminovány, přesto tam však jsou.
 • Nevýhodou je, že antireflexní sklo/plexi ubírá intenzitu barev, například černá lesklá barva bude pod antireflexním sklem šedivá. U matných, nebo ne vyloženě výrazných barev si rozdílu ani nevšimnete. Stejně tak není problém, pokud se dává na staré grafiky, které taktéž nebývají výrazné.
 • Druhou nevýhodou je, že antireflexní sklo musí ležet co nejblíže obrázku maximálně na paspartě. Jakmile se dá antireflexní sklo od obrázku dál začne ho rozmazávat.

Muzeální skla Artglass

 • Mají výhody jak z čirého, tak antireflexního plexi. Antireflexní vrstva se vyrábí napařením kovových oxidů na sklo. Je antireflexní, přitom nerozmazává obrázek a nebere mu barvy. I toto sklo můžete mít v našich rámech na míru

 Luk (13.6.2018)

Narážecí háčky do podkladu

Použitelnost háčků:

Tyto háčky nejsou vhodné pro narážení do dřeva, ale pouze do slabých desek tloušťky cca 3mm maximálně (papírová lepenka, MDF atd…)

Princip:

principem je roznýtování – háček prorazí kartón a nože se dole roztáhnou od středu, tím se háček perfektně udrží v podkladu tak, že lze vytrhnout pouze kleštěmi.

Způsob správného naražení:

 • papírový kartón položíte na ocelovou desku (ta je nutností, jinak se háček neroznýtuje správně)
 • na něj pak položíte narážecí háček.
 • Jelikož háčky mají 2 otvory a špatně by se vám do nich tlouklo kladivem naráz (zároveň by mohlo dojít k jeho otočení při prvním nárazu) je vhodnější na háček přes oba otvory položit kus železa
 • Kladivem udeříte do železa
 • Kladivo udeří do železa, to zarazí oba nože (pokud má háček 2) do podkladové lepenky. Jamile nože projedou, narazí na ocelovou desku a roztáhnou se do strany

jam (30,5,2018)

háček na obrazy (co je háček na obrazy)

Háček slouží k zavěšení obrazu na stěnu, většinou se dává na zadní stranu rámu nebo do podkladu obrazu. Podle velikosti rámu se na zadní stranu dávají dva nebo jenom jeden háček, důvodem je váha rámu. Pokud by byl v rámu jen jeden háček, mohlo by dojít u velkého (těžkého) rámu k prohnutí horní lišty, čímž by došlo ke zničení rámu. Toto riziko použitím dvou háčků odpadá. Jeden háček má výhodu - snadněji se přidělává na zeď. Kompromisem mezi dvěma háčky, které roznášejí váhu a snadným uchycením na zeď, jako v případě jednoho háčku, je varianta kdy se na obě strany rámu přidělají háčky a mezi nimi se napne lanko nebo provázek, toto řešení je však pracnější (vrtání dvou děr) a má i své nevýhody.

Další z možností jak zabránit prohnutí horní lišty v rámu je přidělání speciálního narážecího háčku do podkladu obrazu, pak totiž váhu obrazu nenese horní lišta ale zadní deska a rám je na zadní desku pouze navlečen. Tento způsob má tu výhodu, že obraz neodstává od zdi jako v případě háčků, které jsou umístěny na horní liště nebo po stranách, nicméně toto řešení nepatří mezi nejelegantnější

Další způsob zavěšení obrazů je na lankový závěsný systém (jako například ClickRail od společnosti Artiteq, který prodává firma Dantik.)

Pokud totiž věšíte obrazy na závěsný systém, je vhodnější mít dva háčky na obrazy po stranách (např. 5 až 10 cm od horní hrany rámu), pokud totiž máte háček jen jeden a věšíte obraz na lanko uprostřed, velmi pravděpodobně bude háček závěsného systému vyčnívat nad horní hranu rámu. Pokud pak bude více obrazů pod sebou budou se spodní rámy vyklánět na stranu, proto je vhodnější rámy na závěsný systém věšet na 2 háčky.

Pokud budeme dělit háčky na obrazy ještě z pohledu připevnění do rámu pak máme háčky narážecí nebo natloukací do dřeva (ty mají  hroty například 5 - 8 mm dlouhé), dále pak háčky narážecí do podkladu (ty fungují tak, že mají malé hroty které projdou skrz dvou až tří milimetrové karton, mdf nebo sololit a následně se roznýtují).

Jejich výhodou je, že jsou v podkladu (tudíž rámy neodstávají od zdi) a drží celkem pevně.

Další možností jsou háčky na hřebíčky (takzvané pilky), prodávají pod kódem H1,  jejich výhoda je možnost vyvážení obrazu. (pokud obraz nesedí na zdi rovně je možné ho posunout a na "pilce" vyvážit.  Výhodnější jsou ale háčky na šroubky (háček H2) což jsou taktéž "vyvažovací" pilky, ale k rámu se připevňují šroubkem, což je zcela jistě lepší (pevnější) než hřebíčky.

Mezi speciální háčky patří háčky nalepovací, ty jsou však vhodné pouze na malé lehké obrázky spíš bez rámu, důvodem je omezená nosnost.

Další možností jak uchytit obraz ke stěně jsou zámky na obrazy, které snižují nebo znemožňují možnost krádeže obrazu. Jsou to speciální úchytky, které navíc snižují riziko spadnutí obrazů ze zdi, díky nim je možno obraz uchytit i na šikmou stěnu. Zámky na obrazy ale nejsou v Čechách pořádně dostupné, zatím je prodává jen firma Dantik.

Za zmínku stojí ještě háčky M1 nebo M2 což jsou háčky na těžší rámy. Je to háček a zpevňovací roh rámu v jednom (ocelový úhelník opatřený háčkem a děrami na šrouby). velikost záleží podle typu rámu, kromě zpevnění rámu ze něj lze obraz i pověsit.

jam (29,5,2018)