RÁMOMAT - VYZKOUŠEJTE ZDARMA VIZUALIZACI RÁMŮ

Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
24.01.2023
VOLNÁ PRACOVNÍ MÍSTA v Dantiku
Chcete pracovat v rámování DANTIK? ZDE najdete seznam volných pracovních míst     číst celé
Zobrazit všechny novinky
JAK MĚŘIT OBRÁZKY A RÁMY

Jak zvolit velikost rámu, jak se co měří atd…

 

stručně:

  • Puzzle do klipu máte puzzle 30x40, objednejte euroklip 30x40
  • Rám většinou přesný rozměr, pokud máte obrázek 30x40, objednáte 30x40, my vyrobíme 30,2x40,2. Je ale třeba počítat s tím, že průhled rámu, bude cca 29x39 (z každé strany cca 5mm překryje falc, který brání vypadnutí skla dopředu)
  • Pokud chcete paspartu, přečtete si prosím odstavec kolem pasparty

Euroklip:

Pokud si kupujete euroklip, tedy zadní desku se sklem či plexisklem z přední strany, doporučujeme volit přesný rozměr obrázku / puzzle. Pokud například má váš obrázek formát 30x40, objednejte euroklip 30x40.

Ačkoliv někteří výrobci mají v euroklipech (někdy prodáván jako clip-fix, kliprám atd…) paspartu, nejedná se o skutečnou paspartu, ale pouze papír, ze kterého je možné „paspartu“ vyříznout (vytrhnout). Problém je v tom, že euroklip nedokáže pevně stisknout přední sklo k zadní desce. Pokud tedy obrázek nedrží na kraji klipové spony, velmi pravděpodobně sjede. V případě puzzle určitě, v případě „papírové pasparty“ pokud do ní obrázek vlepíte, nikoliv, ale i tak to většinou nevypadá nejlépe.

U puzzle je navíc při objednání většího formátu druhý problém. Mám puzzle 30x40 a objednám euroklip 40x50 (abych měl kolem dokola 5cm z každé strany). Puzzle jsou ale cca 2mm silné a jakmile na euroklip nasadím klipovou sponku, u krajů klipová sponka přitlačí přední sklo ( u plexi ještě víc) k zadní desce. Přední sklo/plexi je tedy prohnuté, vytvoří se taková „čočka“ a na světle to pak nevypadá dobře.

 

Rámy dřevěné, hliníkové, výměnné atd.

Pokud si přejete zarámovat obrázek ve formátu například 30x40 cm bez pasparty (paspartu probereme později) objednáte také formát 30x40. Na rozdíl od euroklipu, který je vyráběn přesně, rámy se vyrábějí o cca 2 mm větší, aby se do nich dal obrázek, sklo, zadní deska (podklad) atd. vložit, a později, kdy obrázek různě pracuje ve vlhkosti, suchu atd., 2 mm stačí na to, aby se nevlnil.

Pozor, sice objednáte 30x40, my vyrobíme 30,2x40,2 ale na zdi pak z obrázku uvidíte cca 29x39. To proto, že cca 3-7mm (záleží na typu rámu) překryje falc rámu. Ten brání sklu, aby nevypadlo dopředu. Je tedy třeba si uvědomit, že například podpis obrázku, který někteří autoři umísťují velmi nízko, může zmizet.

 

Pasparta:

Pokud si přejete obraz s paspartou (což vypadá nejlépe – teď nemyslím „papír“ z klipu, ale 1,4mm silný kartón, s bílým řezem, který se vyřízne pod úhlem 45 stupňů a dělá v obrázku prostorový „skok“, zároveň pak chrání obrázek, aby se přímo nedotýkal předního skla) je asi nejlepší zajít si do rámařství.

Pokud si ale chcete vše zarámovat sami, pasparta se měří tak, že si položíte obrázek před sebe, rozhodnete se kterou část z něj chcete nechat viditelnou a tu změříte. Měříme prvně šířku, pak výšku výřezu.

Bereme v úvahu, že obrázek, nebo alespoň papír musí být větší než výřez ideálně o 5mm a víc, jinak by obrázek propadl dopředu. Pokud máte víc, je to lepší. Pak změříme okraje pasparty (šířku pasparty) například obrázku 30x40 změřím výřez 29x39 a kolem přidám okraje vlevo 5 cm, nahoře 5 cm, vpravo 5 cm, dole např. 6 cm a zapíši celou paspartu takto 29x39 5/5/5/6 (výřez a okraje levý/horní/pravý/dolní). To bohatě stačí pro výrobu pasparty.

My vyřízneme z paspartovacího kartónu, který má většinou rozměr 80x120 cm, výřez (otvor) 29x39 cm pak přidáme okraje nahoře a po stranách 5, dole 6cm, vyjde nám venkovní formát pasparty, v tomto případě například šířka 29+5+5=39 výška 39+5+6=50. Pokud si vyberete rám, vyrobíme rám 39,2x50,2 takže vše sedí.

Jediné na co je třeba dávat pozor je opět falc rámu, sice jsme vyřízli paspartu šířkou 5cm, vidět bude ale jen například 4,5 v případě, že rám má šířku falce 5mm. Pasparta se dá vložit i do euroklipu, není to ale běžné.

Odebírejte newsletter a mějte přehled
Rady, tipy, nápady, kampaně

DANTIK, s.r.o. / Praha 5 / telefon: +420 251 680 209 / e-mail: eshop@dantik.cz / IČ: 63075652

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

 

      

 

 Dantik.cz na FAVI.cz

 

DANTIK, s.r.o.